• وبسایت مینا درچه سیچانی

  • طراحی سایت در اصفهان

منظور از UI و UX چیست؟

وظیفه طراح وب سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب سایت شما می باشد که طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا کاربر با وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید.

طراحی سایت مبحث بسیار گسترده ای است و زمانی که یک سایت هدفمند طراحی می شود حتما باید دو مورد UI design و  UX design در نظر گرفته شود. در این پست به تعریف هر دو مورد و مقایسه ی آنها با یکدیگر پرداخته شده است.

UI مخفف کلمه ی (User Interface) به معنای رابط کاربری می باشد. رابط کاربری را می توان همان ظاهر سایت که کاربر مشاهده می کند در نظر گرفت و در واقع در صنعت نرم افزار به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود UI گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ و مکان آن ها می باشد.

UX مخفف کلمه (User Experience) به معنای تجربه ی کاربری را می توان تجربه ی کاربر از رویت وب سایت تعریف کرد.

UX بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از سایت شما بازدید و یا خرید می نمایند گفته می شود. به عنوان مثال زمانی که شما از یک سایت محصولی را سفارش می دهید و آن بسیار سریع تحویل شما می گردد و فرآیند خرید بخوبی انجام می شود به این معناست که UX خوبی وجود داشته است.

البته وب سایتی ممکن است ظاهری بسیار خاص و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد که این را UX بد و UI خوب می نامند و همچنین بلعکس می تواند یک وب سایت ظاهر و حس ضعیفی داشته باشد ولی بسیار مورد پسند کاربر باشد که این مورد را UX خوب و UI بد می نامند. بنابراین برای آنکه طراحی، اثر بخشی لازم را داشته باشد UI و UX می بایست در امتداد هم در نظر گرفته شوند و طراحی وب سایت می بایست پس از طراحی قالب توسط رنج های مختلف کاربران تست شود.

تفاوت UI و UX در چیست؟

برای طراحی یک المان در وب، انتخاب رنگ و یا شکل آن مربوط به طراحی UI و محل قرار گیری آن مربوط به طراحی UX می باشد. مثلا اگر شما وارد فیسبوک شوید اگر تنظیمات شما روی فیسبوک فارسی باشد نمایه شما سمت راست است و اگر روی فیسبوک انگلیسی باشد نمایه شما سمت چپ است..این جزو UX design  هست که درواقع برای کابرپسند بودن و توجه به نیازها و علاقه مندی های کاربران است. بطور کلی می توان گفت :

– زیبایی و کاربر پسند بودن برنامه یا وبسایت UI design است.

– راحت و آسان بودن کار با برنامه یا وبسایت UX design است.

 

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *