• وبسایت مینا درچه سیچانی

  • طراحی سایت در اصفهان

مارک الیوت زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) در ۱۴ مه ۱۹۸۴ از پدری روانشناس و مادری دندان‌پزشک به دنیا آمد. او برنامه‌نویس رایانه و مؤسس شبکه اجتماعی فیس‌بوک در آمریکا است.

در فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی زاکربرگ همراه با چند دانشجوی هم اتاقی اش، ادواردو ساورین، اندرو مک کالوم،داستین و موسکاویتز شبکه اجتماعی فیسبوک را راه اندازی کردند. آنها فیسبوک را از اتاق خوابگاه‌شان در دانشگاه هاروارد راه اندازی نمودندو سپس شروع به معرفی آن به دانشجویان سایر دانشکده‌ها نمودند. بعداً فیسبوک به سرعت گسترش یافت به طوری که در سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک بالغ بر یک میلیارد نفر بود. در حال حاضر این رقم متجاوز از ۱٫۵ میلیارد نفر می‌باشد.

در سال ۲۰۰۸، مجله فوربس او را جوانترین میلیاردر که ثروتش را شخصاً کسب کرده معرفی کرد و او در حال حاضر پنجمین شخص ثروتمند در جهان است.

زاکربرگ “پریسیلا چان” را نخستین بار در سال ۲۰۰۳ ملاقات کرد. در سپتامبر ۲۰۱۰، زاکربرگ به چان پیشنهاد ازدواج داد و از وی خواستگاری کردو  این دو نفر در ۱۹ مه ۲۰۱۲ در کالیفرنیا ازدواج کردند. مراسم ازدواج بسیار مختصر برگزار شد و تعداد میهمان‎ها کمتر از ۱۰۰ نفر بودند. این مراسم با کمترین هزینه برگزار شده است.

تا حالا این سوال برایتان پیش آمده که چرا ترکیب رنگ فیسبوک آبی است؟!  دلیل آن این است که زاکربرگ کورنگی قرمز- سبز دارد و آبی بهترین رنگی است که وی می‎تواند ببیند. او فقط می‎تواند رنگ آبی را بدرستی تشخیص دهد. به همین دلیل این رنگ را به عنوان رنگ قالب فیس‌بوک انتخاب کرده است.

مارک زاکر برگ
مارک زاکر برگ

زاکربرگ تقریبا هر روز یک تی‎شرت خاکستری می‎پوشد، او دلیل اینکه همیشه رنگ طوسی می پوشد را اینگونه بیان کرد که روزها فرصتی برای اینکه به انتخاب رنگ برای لباسش بپردازد ندارد و به این شکل در زمان صرفه جویی می کند.

در اکتبر ۲۰۱۰ زاکربرگ به همراه چند نفر از کارکنانش به سینما رفت تا فیلمی که تحت عنوان “شبکه اجتماعی” ساخته شده بود و در مورد نحوه ی راه اندازی فیس‎بوک بود، را تماشا کند. او پس از تماشای این فیلم انتقاد‎های زیادی به چهره اش در این فیلم داشت و اذعان کرده بود که در این فیلم سعی شده تا او را فردی که به دنبال موقعیت اجتماعی بوده است، نشان دهند.

زاکربرگ اولین فرد زیر ۳۰ سال در جهان است که بزرگ ترین هدیه بشر دوستانه را در جهان اهدا کرده است. زاکربرگ و همسرش در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۸ میلیون سهام شرکت‎فیس‎بوک را به بنیاد جامعه دره سیلیکون اهدا کردند و زاکربرگ که به تازگی صاحب دختر شده است ۹۹ درصد از ثروت میلیاردی خود را به موسسه خیریه بخشید.

براساس گزارشی از سوی بیزینس اینسایدر او در خانه‎اش تلویزیون ندارد.

زاکربرگ می‎گوید:” در این دنیا که هر لحظه در حال تغییر است، بزرگترین ریسک این است که ریسک نکنید، استراتژی که به شکست منتهی می‎شود این است که خطر نکنید.”

 

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *